👈 فروشگاه فایل 👉

ابزارها و مدل های خودپنداره و عوامل موثر بر خودپنداره جسمانی

ارتباط با ما

... دانلود ...

ابزارها و مدل های خودپنداره و عوامل موثر بر خودپنداره جسمانی

هدف از این پایان نامه ابزارها و مدل های خودپنداره و عوامل موثر بر خودپنداره جسمانی می باشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات

57

حجم

134/786 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

هدف از این پایان نامه ابزارها و مدل های خودپنداره و عوامل موثر بر خودپنداره جسمانی می باشد.

خودپنداره جسمانی تحت تاثیر عوامل زیستی و محیطی مختلف مانند سن، جنسیت، بالیدگی، ترکیب بدنی، فعالیت جسمانی و وضعیت اجتماعی اقتصادی خانواده قرار می گیرد و در زمان هایی از زندگی دچار نوسان و تغییرات بیشتری می شود (57). در این بخش شرح عوامل مختلف موثر بر خودپنداره ارائه می شود.

1. بالیدگی و خودپنداره جسمانی

حوزه دیگری که می تواند بر خودپنداره تاثیر بگذارد، میزان بالیدگی است مانندبالیدگی زودرس یا دیررس. ظهور بالیدگی، تغییرات زیستی کاربردهای اجتماعی و روانشناسی مهمی برای نوجوان دارد. حیطه روابط، بسیار وسیع تر شده و عوامل مهم از نظر وی متحول می شوند و لذا خودپنداره بیشتر تحت تاثیر عوامل درونی چون افکار و احساسات و یا توانایی پذیرفته شدن در گروه همسالان و میزان استقلال نوجوان قرار خواهد گرفت، پس چگونگی وضعیت بالیدگی در مفهوم خودپنداره افراد موثر است (42).

1 1 تکامل خودپنداره جسمانی

خودپنداره جسمانی معمولا قبل از خودپنداره روانی ایجاد می شود. بنابراین کودک قبل از اینکه تصویری از توانایی ها، خواسته ها و نیازها و آرزوها و نقش آن ها در زندگی داشته باشد، یک تصویری از ویژگی های بدنی و جسمانی اش دارد، البته باید توجه کرد که شکل گیری خودپنداره جسمانی بدون درگیری عاطفی میسر نیست. جرسیلد (1956) در بحث خودپنداره جسمانی بیان کرده تصویر بدنی مانند یک اثر فتوگرافیک نیست بلکه در تمامی جنبه هایی که یک فرد خودش را می بیند، احساسات و نگرش هایش نیز به نوعی در برابر تغییر مقاوم هستند. به تدریج با رشد فرد، خودپنداره جسمانی و روانی با هم ترکیب می شوند و این زمانی اتفاق می افتد که کودک در دوره دوم کودکی باشد. در این زمان فرد درباره خودش به عنوان یک واحد کل فکر می کند (49 و 50).

خودپنداره جسمانی زمانی شروع به رشد می کند که کودک تفاوت بین خود و دیگران را کشف می نماید. یک الگوی قابل پیش بینی برای خودیابی کودک، از طریق نگاه کردن به خود در آینه گزارش شده است. معمولا در هفته هجدهم کودک می تواند در آینه به خود نگاه کرده و تصویری از خود جسمانی اش در ذهن ایجاد نماید (50).مابین 22و 23 هفتگی او با تصویرهای ذهنی خودش بازی می کند، تصویری که از خود و سایر افراد اطرافش دارد. این مرحله، مرحله «بازی کشف خود» نام دارد. بین ماه های ششم و هفتم، کودک سعی می کند تصویر آینه ای را که دریافت می نماید به خودش مربوط سازد و زمانی که می تواد حرکت کند و با پاهایش راه برود و دست هایش را تکان دهد، سعی می کند بین آنچه انجام می دهد و آنچه در خود می بیند، ارتباط برقرار کند (50).

مرحله آخر در رشد خودپنداره جسمانی مرحله حجب نامیده می شود که ماه های نهم و دهم اتفاق می افتد. یعنی زمانی که کودک از ساختن حقایق و توجه به آن ها لذت می برد، سپس به آن ها می خندد. او در این زمان حدودا یک ساله است. رفتار او در این زمان شناسایی خود واقعی را نشان می دهد و این امر خودپنداره جسمانی پایه کودک را رشد می دهد. در حدود سال های دوم و سوم کودک از تفاوت بین خود و دیگران آگاه می گردد. او با مقایسه اندازه و شکل بدن خود با دیگر کودکان به وسیله شنیدن نظرات آن ها درباره خود، مفهوم و تصویر جدیدی درباره خودپنداره جسمانی اش به دست می آورد. آگاهی از تفاوت های جنسی و نوع لباس و حتی مدل مو در هر دو جنس پسر و دختر در حدود 3 یا 4 سالگی به وجود می آید و این دوران نقش مهمی در تثبیت هویت جنسی و نوع پوشش فرد دارد. واکنش های محیط و اطرافیان کودک، به طور مثال واکنش های والدین، بستگان، معلم، دوست و شخصیت های خانوادگی و اجتماعی در تصویری که او از بدن خود و اعضا آن پیدا می کند، بسیار موثرند (50).

فهرست مطالب

 1 مقدمه    11

2 2 1 مفهوم خود    11

2 2 2 خودپنداره    11

2 2 3 مدل های ساختاری خودپنداره    14

2 2 4 تقسیم بندی خودپنداره    15

2 2 5 خودپنداره جسمانی    16

2 2 6 ابزارهای چندگانه خودپنداره    17

2 2 7 عوامل موثر بر خودپنداره جسمانی    19

2 2 7 1 بالیدگی و خودپنداره جسمانی    19

2 2 7 2 فعالیت بدنی و خودپنداره جسمانی    24

2 2 7 2 1 مدل های تاثیر فعالیت بدنی بر خودپنداره جسمانی    26

2 2 7 3 شاخص توده بدنی و خودپنداره جسمانی    31

2 2 7 4 وضعیت اجتماعی  اقتصادی و خودپنداره جسمانی    31

2 3 پیشینه تحقیقی    33

2 3 1 تحقیقات مربوط به رابطه فعالیت بدنی و خودپنداره جسمانی    33

2 3 2 تحقیقات مربوط به بالیدگی و خودپنداره جسمانی    39

2 3 3 جمع بندی    42

منابع و مآخذ

منابع فارسی    

منابع انگلیسی

👇محصولات تصادفی👇

بررسی و تشریح ابعاد و نظریه های هویت فرهنگی پاورپوینت فصل چهارم کتاب مدیریت رفتار سازمانی تألیف دکتر زهرا برومند با موضوع انگیزش پروپوزال تاثیر معاملات بلوک بر قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران پاورپوینت بازارها، نهادهای مالی و انواع اوراق بهادار پاورپوینت تحلیل طراحی شهرک مسکونی آیس برگ در دانمارک با الهام از کوه های یخ منطقه